A párkány jelentősége az épület vízvédelmében
Az ablakpárkányok gyakran háttérbe szorulnak a lakásfelújítás vagy építkezés során, pedig kulcsszerepük van az épület tartósságában – különösen, ha csapadékról van szó. A megfelelően kialakított párkány nemcsak a falakat védi a beázástól, hanem hozzájárul az épület hosszú távú vízgazdálkodásához is. De hogyan?
Vízvezetés okosan – az ablakpárkány mint esővédelmi megoldás
Az egyik legfontosabb funkciója az ablakpárkánynak az esővíz hatékony elvezetése. Ha a párkány túl rövid, vagy rossz a dőlésszöge, akkor a víz közvetlenül a homlokzatra vagy a nyílászáró alá csoroghat, ami hosszú távon penészedéshez, vakolathibákhoz, sőt szerkezeti károkhoz is vezethet.
A jól megtervezett párkány enyhén lejt, túlnyúlik a fal síkján, és vízorral (cseppentő peremmel) van ellátva – így a csapadékot messzire elvezeti a faltól, megakadályozva annak nedvesedését. Ez nemcsak a falakat védi, hanem csökkenti a hőveszteséget is.
Fenntartható vízkezelés kis léptékben – a párkányok szerepe az épület életciklusában
Bár apró elemnek tűnnek, az ablakpárkányok részei lehetnek egy átfogóbb vízgazdálkodási stratégiának – főként újépítésű, passzív vagy zöld otthonok esetén. A megfelelő csapadékelvezetés hozzájárulhat ahhoz, hogy az épület kevesebb karbantartást igényeljen, ritkábban legyen szükség homlokzatjavításra vagy szerkezeti beavatkozásra.
Egyre több építész és kivitelező ismeri fel, hogy egy jól kiválasztott párkány környezetvédelmi és gazdasági szempontból is előnyös: segít megelőzni a vízkárokat, csökkenti a javítási költségeket és meghosszabbítja az épület élettartamát.